Je lepší tenkovrstvá či silnovrstvá lazura?

Na tuto otázku neexistuje jednoduchá odpověď. Obě jsou téměř univerzálně použitelné, ALE musíme znát stav natíraného dřeva i jeho druh a zatížení.

Tenkovrstvé lazury – pokud máme nové dříví, nejsme si jisti jeho vlhkostí, je lépe sáhnout po tenkovrstvé lazuře. Ta pronikne více do dřeva, na povrchu nezůstává výrazná vrstva a v případě popraskání dřeva např. z důvodu přijmutí vlhkosti, minimalizujeme problém s loupáním nátěru. V produktové řadě düfa patří mezi tenkovrstvé lazury düfa Holzlasur, popř. düfa Profi-Holzlasur.

Silnovrstvé lazury – nepronikají tak výrazně do dřeva a zanechávají větší vrstvu na povrchu. Výsledný efekt je většinou plnější a lesklejší. Vhodné jsou hlavně pro renovační nátěry dřeva a pro nové nátěry objemově stálých dřevěných prvků, kdy je vhodné pod silnovrstvé lazury použít napouštědlo na dřevo (např. düfa Holzgrund, nebo düfa Imprägniergrund). V produktové řadě düfa odpovídá silnovrstvým lazurám např. düfa Dauerschutzlasur,  popř. düfa Holzveredlung.

V některých případech je vhodné použít i kombinaci obou druhů lazur – pro první nátěry zvolit lazuru tenkovrstvou, která dřevo hloubkově ochrání a následně překrýt systémovým typem silnovrstvé lazury, která zajistí dlouhodobou ochranu povrchu.